niedziela, 24 maja 2015

Tydzień Bibliotek w Próchnowie

Po raz kolejny w dniach 8-15 maja Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Margoninie Filia w Próchnowie zorganizowała Tydzień Bibliotek – akcję promocji czytelnictwa i bibliotek. 
Tegoroczne hasło akcji brzmiało: „Wybieram bibliotekę”. Nie bez powodu, ponieważ biblioteka to miejsce interesujących spotkań i imprez kulturalnych, inspirujących przedsięwzięć.
Dla najmłodszych czytelników z miejscowego oddziału przedszkolnego młodzież z placówki Środowiskowego Hufca Pracy pod czujnym okiem pani pedagog Krystyny Stachowiak przygotowała i odczytała wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.


Na zaproszenie biblioteki młodzież Środowiskowego Hufca Pracy przywitał  Waldemar Janiszewski – regionalista i wielki pasjonat historii. Tematem spotkania było „Nasze miejsce”. Pan Waldemar opowiadał o losach rodziny Skórzewskich oraz o dziejach wsi i pałacu w Próchnowie. Młodzież z wielkim zainteresowaniem podziwiała budynki starego Próchnowa uwiecznione na slajdach. Kolejną propozycją w Tygodniu Bibliotek były „Dzieje książki” . W sposób dostępny dla przedszkolaków przekazano informacje o papirusie i pergaminie i o sposobie powstawania rękopisów. Przedszkolakom bardzo podobały się starodruki zdobione złotem.
                                                                                                                                G. Michalewicz