środa, 13 maja 2015

"Spór o zamek"

Co roku w dniach 8-15 maja organizowany jest w Polsce Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. W tych dniach nasza biblioteka organizuje różne wydarzenia, aby podkreślić rolę czytania w życiu człowieka jako elementu rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego Polaków.
W nawiązaniu do ustanowionego przez Sejm roku 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego zaprosiliśmy uczniów Gimnazjum oraz mieszkańców miasta i gminy do obejrzenia monodramu Andrzeja Jurczyńskiego pt.: "Spór o zamek" wg "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.


Andrzej Jurczyński, aktor scen krakowskich znany z widowiska telewizyjnego "Spotkań z Balladą", mający w swoim dorobku zawodowym wiele ról teatralnych w tym rolę tytułową w dramacie "Edyp królem" Sofoklesa, w interesujący sposób przedstawił widzom wybrane przez siebie fragmenty epopei narodowej w monodramie, który zatytułował "Spór o zamek". Monodram to trudna ale interesująca forma teatralna wymagająca jednak od aktora wielu umiejętności i niezwykłej pamięci. "Spór o zamek" wymagał od Pana Jurczyńskiego zagrania i zinterpretowania kilku postaci uczestniczących w sporze o zamek Horeszków a także opanowania długiego tekstu, co doskonale mu się udało. Atutem spektaklu była wyjątkowa umiejętność operowania głosem, mimiką, ruchem i gestem, a także odpowiednio dobrany podkład muzyczny. Myślę, że aktor zainteresował obecnych  przedstawioną treścią epopei narodowej poprzez formę jaką jest monodram, a także poprzez tekst  przypomniał o istnieniu książki pt.:"Pan Tadeusz", do której lektury trzeba powrócić.
                                                                                                                                        E. Zamiara