piątek, 29 maja 2015

Kamishibai w Radwankach

Kamishibai to dosłownie: sztuka teatralna na papierze. Kamishibai można porównać do teatru marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują ilustracje. Kartonowe plansze z obrazkami opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści.


Margonińska filia biblioteczna w Radwankach taką właśnie formę teatru przybliżyła dzieciom z miejscowego przedszkola. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach.
Na początek maluchy zagrały w grę integracyjną, a potem odpowiedziały na pytania: co to jest groszek? Co można z niego zrobić w kuchni i nie tylko? Później z uwagą obejrzały i wysłuchały bajki o nasionku grochu pt. „Groszki”. Kolejnym zadaniem dzieci było narysowanie swojej historii o groszku, który wyskoczył ze strąka wyrośniętego z nasionka w poznanej bajce.
Następnie każdy z własnym obrazkiem usiadł w kole i pokazując co narysował opowiedział pozostałym uczestnikom swoją historię przygód groszka.

Na zakończenie dzieci otrzymały słodycze i zostały zaproszone nazajutrz do biblioteki na bajkę „O smoku wawelskim”.
Po zajęciach z maluchami odbyły się podobne zajęcia w grupie starszaków. Obie grupy były bardzo zaciekawione  taką formą teatru. Z dużym zaangażowaniem odpowiadały podczas zajęć na zadawane pytania włączając się w opowiadaną historię. Kamishibai była kolejną formą kulturalno-edukacyjną skierowaną do dzieci poprzez książkę-sztukę teatralną na papierze.
Zajęcia przeprowadziła bibliotekarka z filii bibliotecznej w Radwankach Pani Marlena Gapińska.

                                                                                                                                        E. Zamiara