piątek, 20 listopada 2015

Dzień Wróżb i Przepowiedni

19 listopada zorganizowałyśmy w margonińskiej bibliotece Dzień Wróżb i Przepowiedni. Spotkanie nawiązywało do Andrzejek, które przypadają w wigilię św. Andrzeja 29 listopada i są okazją do zabawy połączonej z wróżbami. Przybyłym towarzyszyły więc dwie prawdziwe Wróżki, oddelegowane specjalnie na ten dzień do świata magii panie bibliotekarki.


Spotkanie rozpoczęło się czytaniem opowiadania „Poranek czarodzieja Irwinga” z książki Grzegorza Kasdepke pt. „Irwing. Miś Czarodziej”, po czym wszyscy udali się do kącika wróżb.
„Czy zrobię wielką karierę? Pojadę w podróż dookoła świata? A może skoczę ze spadochronem? Jeśli nie…. To czy wygram w totolotka?”. Na takie pytania odpowiadała dzieciom wróżba „Rzucanie kości”. Wystarczyło rzucić dwiema kostkami do gry, a otrzymaną sumę podać Wróżce.
Wróżby służyły dzieciom także dobrymi radami na przyszłość. Z wylosowanych kolorowych kul najmłodsi mogli wyczytać między innymi, że jedzą za dużo słodyczy i mogą być częstymi gośćmi u dentysty, że powinni pilnować swoich rzeczy, aby niczego nie zgubić i być ostrożnymi w drodze do szkoły.Wśród wróżb znalazło się przekłuwanie serca z imionami przyszłych sympatii, poznawanie przyszłości z ukrytych pod talerzami rekwizytów i wróżenie z kwiatów.
Największą atrakcją było wróżenie z butów. Zabawa dla niezamężnych panien polegająca na ustawieniu butów w rzędzie i przekładaniu kolejno po jednym w kierunku drzwi. Której dziewczynki bucik pierwszy znajdzie się za progiem pierwsza wyjdzie za mąż.
Spotkanie było świetną okazją do mile spędzonego popołudnia i  zapoznania się ze staropolskimi zwyczajami.
                                                                                                                   K.Promińska