czwartek, 12 września 2019

Narodowe Czytanie 2019

Narodowe Czytanie w Margoninie

W tym roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Margoninie organizowała Narodowe Czytanie po raz trzeci. Do wspólnego czytania zaproszono  przedstawicieli władz, instytucji i organizacji, z Miasta i Gminy Margonin.
Zaproszenie przyjęli i czytali: Burmistrz Miasta i Gminy Margonin Janusz Piechocki, Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. św. Wojciecha  w Margoninie Rafał Wnuk, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Margoninie Lidia Struta, Romualda Rogacka, reprezentująca Stowarzyszenie Mieszkańców  Lipin i Dębińca, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipinach Janina Szlufarska-Kłosek, Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Margoninie Małgorzata Janicka-Tomczak, Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Margoninie Agnieszka Nowak, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Radwankach Marek Cyran.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do jego Kancelarii.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
  2. Dym – Maria Konopnicka
  1. Katarynka – Bolesław Prus
  1. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  1. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  1. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  1. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  1. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Margonińska Biblioteka zgłaszając swoje uczestnictwo w Narodowym Czytaniu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, otrzymała okolicznościową pieczęć tegorocznej edycji Narodowego Czytania a  inicjatywa objęta została Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej
Dziękuję wszystkim czytającym za aktywny udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania, dziękuję również przybyłym słuchaczom a także Pani Teresie Łukasiewicz, która czuwała nad sprawnym przebiegiem imprezy.

Do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnym czytaniu.

Ewa Zamiara