czwartek, 25 maja 2017

Teatrzyk kamishibai pt. "Mój przyjaciel Kemushi"

25.05.2017 bibliotekę odwiedziły dzieci z przedszkola Samorządowego w Margoninie, dla których Pani Grażyna Michalewicz (bibliotekarka z filii w Próchnowie) przygotowała teatrzyk kamishibai pt. „Mój przyjaciel Kemushi”.
„Mój przyjaciel Kemushi” to francuska książka opowiadająca o przemianach w przyrodzie wraz ze zmieniającymi się porami roku. Kemushi znaczy po japońsku gąsienica. Narratorem opowieści jest dziecko, które obserwuje stworzenie. Poznajemy uroczą gąsienicę mieszkającą w małym domku na drzewie. Całą zimę rośnie i dojrzewa schowana pod ciepłą kołderką, na wiosnę słyszy zapracowanych ogrodników. Jest już całkiem duża, w domku jest mniej wygodnie. Kiedy owocowe drzewa przekwitają a”płatki spadają jak konfetti” Kemushi staje się pięknym motylem. „Płatki opadają, a on odlatuje.” Stworzenie, które z brzydkiej larwy przemienia się w pięknego motyla jest częstym motywem literackim, również w książkach dla dzieci. Tu został przepięknie, bardzo poetycko wykorzystany, zarówno w ilustracjach jak i w delikatnym, wieloznacznym tekście Nathalie Dargent.

G. Michalewicz