wtorek, 16 maja 2017

Spotkania z Waldemarem Wierzbą pt: "Tyjater jednygó szplina"

"TYJATER JEDNYGÓ SZPLINA"

Z okazji Tygodnia Bibliotek, w tym roku (9 maja 2017) do naszej Biblioteki zaprosiliśmy Waldemara Wierzbę, autora książek o gwarze poznańskiej m.in..:  "Słownika gwary poznańskiej z naszego na polski z polskiego na nasze", „Ale szport, tej!…: żarty gwarą”, "Ilustrowanego słownika gwary poznańskiej dla dzieci", "W rytmie poznańskiej gwary, czyli o ślypiach, gierach, sznupie...oraz innych rzeczy kupie", "Łacińskie mądrości po naszymu", tomik wierszy "Kupidyn z Rataj, czyli gwarą poznańską o miłości", "Przykazania Poznaniaka". Pan Wierzba od samego poczatku stworzył niepowtarzalny, wesoły klimat a przybyli na spotkanie goście szczerze się bawili, słuchając opowieści wg poniższego konspektu: Poznaniok, Jak uświadomić swojygó zynola?, Szwajsaparaty, Chrympano, śrupano (zez Mickiewicza), Cyntrum zdrowia psychicznygó, Wichłacz, Baba-szkieł, fliga i wyngierski, Gapa, Do M*** (wg Mickiewicza), Czewiki, Lubie jak się mela (wg Kazimierza Przerwy-Tetmajera). Myślę, że niektóre słowa już powodują uśmiech na ustach u niejednej osoby! Przypomnę, że w 2012 roku Pan Wierzba uczestniczył w spotkaniach z naszą  młodzieżą i z dorosłymi osobami również. Spotkanie zapadło nam w pamięci, stąd kolejne odbyło się w tym roku. Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga i fb, gdzie zamieściliśmy fotorelację z imprezy.

WBPiCAK w Poznaniu – współorganizator.