czwartek, 17 listopada 2016

Stanisław Srokowski w Margoninie

W poniedziałek gościliśmy w Margoninie Pana Stanisława Srokowskiego, pisarza nagradzanego za różnorodną twórczość literacką, poetę, prozaika, krytyka literackiego, tłumacza, autora sztuk teatralnych, słuchowisk, opracowań, esejów, dzieł publicystycznych, recenzji, wywiadów a przede wszystkim  książek o Kresach. Autor opowiada w nich o cierpieniu, potwornych zbrodniach i istocie ludzkiej pamięci.

 fot. B. Wicher

Na podstawie jednej z nich a mianowicie "Nienawiści" powstał film pt.: "Wołyń".
Zbiór opowiadań "Nienawiść", to książka poruszająca, niezwykle smutna. Pokazuje pełnię okrucieństwa, jakiego dopuszczały się ukraińskie formacje nacjonalistyczne na Polakach, Żydach i Ormianach w latach 1939-1947 na Kresach, odbijające się  jak echo hańbą odwetu. Nienawiść to książka o tamtych czasach, o konflikcie sumienia i dramacie ludzkiej godności a także pamięci. Rzeź pokazana jest z perspektywy jednostkowych tragedii a autor dokłada wszelkich starań aby historie o ludzkich dramatach nie zostały zapomniane. Opowieści te snuje ośmioletni chłopiec, który tam był, widział i słyszał. Pierwszym powodem dla jakiego napisał Srokowski "Nienawiść", jest jego osobista potrzeba uwolnienia się z obrazów, uczuć i koszmarów  a drugim to chęć przypomnienia, nie jątrzenia jak sam zaznacza, lecz przypomnienia historii Kresów. Z tej książki przebija straszna prawda, że w człowieku wystarczy zaszczepić chore idee by w ich imieniu szedł, niszczył i mordował. I nie ma to znaczenia czy jest to wiek XVIII, II wojna światowa, Kresy, Bałkany, Afganistan czy Czeczenia.
Jego najstarszą książką poruszającą tematykę kresową jest powieść pt.:"Repatrianci", która z wielkim trudem i problemami ukazała się w latach 80-tych. To również autor "Duchów dzieciństwa", "Lęku", "Anioła zagłady".  "Ukraiński kochanek", "Zdrada", "Ślepcy idą do nieba" stanowią trylogię, sagę kresową.
Po spotkaniu można było nabyć książki autora i uzyskać autografy.
Stanisławowi Srokowskiemu towarzyszył Mirosław Kowzan autor książki "Krzyż na Perczynie".
Spotkanie odbyło się we współpracy z MGOK w Margoninie.

E.Zamiara