wtorek, 16 lutego 2016

Teatrzyk kamishibai w bibliotece w Próchnowie

Czy w dobie telewizji i osiągnięć techniki nie ma miejsca na snucie opowieści bez pośpiechu, z udziałem emocji, gry ciała i głosu ?
Narzędziem służącym do opowiadania w sposób kreatywny i niepowtarzalny jest japoński teatrzyk kamishibai. Jest to medium pozwalające na powrót do świata opowiadania bez udziału mikrofonów i reflektorów. Jest to teatr ilustracji wykorzystujący kartonowe plansze z obrazkami oraz drewniany teatrzyk w formie skrzynki. To "kino dla oczu i uszu".
Dzięki kamishibai możemy stosować alternatywną formę czytania, która umożliwia jeszcze większe pobudzanie wyobraźni dzieci, skupiających się głównie na obrazkach. Forma małego spektaklu teatralnego rozwija wyczucie języka, poszerza słownictwo, a jednocześnie bawi i uczy, zabierając uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury równocześnie.
Dnia 11.02.2016 roku MGBP w Margoninie Filia w Próchnowie gościła dzieci z Przedszkola Samorządowego w Margoninie Filia w Próchnowie na spektaklu pt. „Szukając Marudka” – pomysł, tekst i ilustracje: Kamiko Yamamoto.
Przedstawienie bardzo się podobało , na zakończenie dzieci otrzymały kolorowankę z bohaterem opowiadania. Dzieci zostały zaproszone na następne przedstawienie teatru kamishibai pt.”Groszki”.


                                                                                                                G.Michalewicz