środa, 17 lutego 2016

"Młodzi Internauci" w Margoninie

Dzień Bezpiecznego Internetu to święto obchodzone w całej Europie w drugiej połowie lutego. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu przez dzieci i młodzież.
W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypadał 9 lutego. Margonińska biblioteka przygotowała zajęcia, w których udział wzięła klasa IV a.
Dla dzieci przygotowano Teleturniej „Młodzi Internauci”. Gra polegała na rywalizacji naradzających się drużyn. Stawką były pieniądze - drużyna zanim poznała pytanie decydowała jaką kwotę przeznacza na wykupienie pytania. W zależności od poprawności odpowiedzi kwota ulegała podwojeniu lub stracie.
Gra wzbogacona była planszą, po której poruszał się jeden gracz każdej z grup, zbierając bonusy za prawidłowo udzielone odpowiedzi, oraz zdobywając pieniądze za dodatkowe pytania.
Klasę podzielono na dwie drużyny. Po uzgodnieniu z uczestnikami gry utworzono drużynę chłopców i dziewcząt.
Każda z grup wytypowała cztery osoby, pełniące odpowiedzialne role w grupie – szef grupy podający ostateczną odpowiedź, losujący – odpowiedzialny za wybór pytania, bankier – zarządzający pieniędzmi na koncie grupy, oraz wędrownik – wytypowany do działań na planszy, nie biorący udziału w naradach.
Pytania dotyczyły zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Sprawdzono dotychczasową wiedzę dzieci, którą uzupełniono dodatkowymi informacjami. Okazało się, że drużyny poradziły sobie świetnie. Rywalizację wygrała grupa chłopców.
                                                                                                                   K.Promińska