środa, 18 grudnia 2019

Warsztaty “etno” zakończone...


Warsztaty “etno” zakończone...

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Margoninie otrzymała dofinansowanie w wysokości 17000,-zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania "Co jest za horyzontem? Rowerowe odkrywanie świata…" w  Programie "Partnerstwo dla Książki".
Projekt zakładał przeprowadzenie spotkań autorskich oraz warsztatów etnograficznych
z podróżnikami, którzy rowerem przemierzają świat. Bezpośrednimi odbiorcami projektu byli młodzi czytelnicy w wieku od 13 do 18 lat.
            Młodziez szkolna uczestniczyła w warsztatach "etno" z Robertem Maciągiem, który zabrał ją w podróż do Chin. Po przejechaniu rowerem 5000 km po Chinach nauczył się jednego – co 100-200 kilometrów to niemal zupełnie inny kraj. Zmieniają się dialekty, potrawy, rysy twarzy i krajobrazy.
To olbrzymi kraj różnorodności, nieznanych nam zwyczajów i przepięknych krajobrazów. Od kilku lat pracuje nad tym, aby nasze dzieci lepiej rozumiały świat. Nie bały się inności. Patrzyły z ciekawością na drugiego człowieka. Potrafiły pokazać własną wartość ucząc się od innych.
Podróżnik z własnego doświadczenia opowiedział o kulturze innej niż nasza, zachęcał do aktywnego spędzania czasu poprzez jazdę rowerem, zaprezentował napisane przez siebie książki, zachęcał do czytania i sięgania po książki podróżnicze. Warsztaty chińskie traktowały o kraju leżącym w bardzo dalekim wschodzie, który od Polski różni się niemal wszystkim. Naturą, smakami i oczywiście ludźmi. Językiem, wierzeniami i kulturą. W trakcie warsztatów młodzież nauczyła się kilku chińskich słów,
poznała chińskie wierzenia, zwyczaje, legendy, przyrodę i życie codzienne. Nauczyła się jeść pałeczkami i próbowała sił w kaligrafii. Elementem każdego warsztatu jako "przerywnika" była też lokalna gra planszowa.  Była to nie tylko fajna przerwa, w trakcie której młodzież miała czas
dla siebie, ale i coś co pokazało podobieństwo „naszej” kultury do „ich”. Warsztaty zakończyły się elementem plastycznym – wykonaną pracę można było zabrać ze sobą jako „pamiątkę” i pochwalić się nią w domu. Wszystkie gry etniczne stosowane podczas warsztatów są grami polegającymi na zbijaniu, blokowaniu lub ustawianiu pionków jak w grze „Kółko i Krzyżyk”. Zasady są łatwe, kilkupunktowe,
a do samej gry potrzeba tylko czarnych i białych pionków.

Trochę informacji o przeprowadzającym  warsztaty:
Robert Maciąg – autor 6 książek podróżniczych i strony www.ku-sloncu.org oraz www.robbmaciag.pl
Dwukrotny laureat nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic (2007 – podróż życia, 2013 – podróżnicza książka roku). Prowadzi warsztaty etnograficzne, współtworzy fundację Szkoły Na Końcu Świata oraz zabiera ludzi w świat – głównie do Iranu i Indii. Stały współpracownik magazynu KONTYNENTY”. Robert jest pedagogiem specjalnym co bardzo ułatwia mu kontakt z uczestnikami zajęć. Nie tylko pisze książki i artykuły dla gazet i magazynów, ale przede wszystkim dzieli się wszystkim co wie ze słuchaczami.

Realizowany projekt objął swoim zasięgiem miasto i gminę Margonin, aktywnie angażując młodzież uczęszczającą do szkół podstawowych i OSiW. 

 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury

E. Zamiara