środa, 18 grudnia 2019

Spotkania autorskie z młodzieżą zakończone…Spotkania autorskie z młodzieżą zakończone…

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Margoninie otrzymała dofinansowanie w wysokości 17000,-zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania "Co jest za horyzontem? Rowerowe odkrywanie świata…" w  Programie "Partnerstwo dla Książki".
Projekt zakładał przeprowadzenie spotkań autorskich oraz warsztatów etnograficznych
z podróżnikami, którzy rowerem przemierzają świat. Bezpośrednimi odbiorcami projektu byli młodzi czytelnicy w wieku od 13 do 18 lat.
            Młodzież szkolna uczestniczyła w spotkaniach autorskich z Piotrem Strzeżyszem, który zabrał ją w podróż do egzotycznych krajów.  Podróżnik z własnego doświadczenia opowiedział o kulturach innych niż nasza, zachęcał do aktywnego spędzania czasu poprzez jazdę rowerem, zaprezentował napisane przez siebie książki, zachęcał do czytania i sięgania po książki podróżnicze. Podczas spotkań podróżnik opowiadał o swoich niezwykłych rowerowych wyprawach. Zwiedził bowiem 70 krajów na 5 kontynentach i doszedł do wniosku, że daleki, obcy, nieznany świat jest bliższy, niż  nam się wydaje. Na ogół ludzie są dobrzy, ciepli i gościnni. Chociaż podróże należą do trudnych, męczących to jednak można cieszyć się z zimna, deszczu i niewygody. Szczęście i radość odnaleźć można w najzwyklejszych chwilach życia. Podczas opowieści nie zabrakło autorskich zdjęć i fragmentu filmu
z podróży.
Trochę informacji o przeprowadzajacym spotkania:
Piotr Strzeżysz, polski  podróżnik, rowerem przemierzający świat, pisarz i fotograf, laureat Nagrody Kolosa w kategorii  Podróże (2014) i  Nagrody Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera (2015),  autor książek i bloga On The Bike. Piotr Strzeżysz jest głównym bohaterem filmu Bartosza Liska Nie dojechać nigdy (2017). Jego książki to: Campa w sakwach  (2011), Makaron w sakwach (2012),
Powidoki (nagroda Bursztynowego Motyla, Nagroda Magellana) i Sen powrotu. W 2020 roku, zostanie wydana kolejna książka powiązana z tymi dwiema ostanimi.

Realizowany projekt objął swoim zasięgiem miasto i gminę Margonin, aktywnie angażując młodzież uczęszczającą do szkół podstawowych i OSiW. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury
  
E.Zamiara