piątek, 16 grudnia 2016

Bożonarodzeniowe Czytanie w bibliotece 8.12.2016

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Margoninie i Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizowała Bożonarodzeniowe Czytanie. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, wręcz świątecznej atmosferze a to za sprawą samych czytanych tekstów, które wybrała Pani Teresa Łukasiewicz. Pani Teresa przygotowała również wykład dla uczestników "czytania" na temat "Świąt Bożego Narodzenia" i ich roli w literaturze.
Wykorzystano również nowe technologie – oglądano przygotowaną prezentację multimedialną z obrazami z różnych epok dotyczącymi motywu Bożego Narodzenia.
                                                                                                             E.Zamiara



 

poniedziałek, 12 grudnia 2016

Andrzejki w Próchnowie

MGBP Margonin Filia w Próchnowie przy udziale OHP przygotowała andrzejkowy wieczór wróżb. Przygotowano : cukierki z wróżbą , przekłuwanie serca z imionami przyszłych sympatii , poznawanie przyszłości z ukrytych pod talerzami rekwizytów  oraz „kubeczki przeznaczenia „ również z ukrytymi rekwizytami.
Staropolskie zwyczaje przetrwają , skoro młodzież uznała  spotkanie andrzejkowe za świetną zabawę – do zobaczenia w przyszłym roku.
                                                                                             G. Michalewicz



Karol Habet, "Rozmowy przy stole"

Biblioteka w Radwankach gościła wystawę fotograficzną absolwenta S.P. im. Powstańców Wielkopolskich w Radwankach Karola Habet pt. "Rozmowy przy stole".
Na fotografiach tych ukazane były ruiny Zakładów Porcelany i Porcelitu nr 2 w połączeniu z działającymi zakładami nr 3.  
Wystawę oglądano z zaciekawieniem  a szczególnie osoby, które związane były z tymi zakładami jako pracownicy. Wśród tych osób znajdował się twórca wystawy Karol Habet jak i jego ojciec. Wystawę można oglądać jeszcze do końca tygodnia.

                                                                                                         E. Zamiara


piątek, 9 grudnia 2016

Lekcja biblioteczna w Radwankach

Już tradycją się stało, że klasa IV w Radwankach bierze udział w lekcji bibliotecznej, której tematem są regulaminy, katalog i księgozbiór Biblioteki Publicznej w Radwankach. We współpracy z polonistką panią A. Golcz przybliżana jest uczniom wiedza na wymienione tematy. Każdy czytelnik/użytkownik Biblioteki powinien wiedzieć po co jest katalog, do czego służy oraz potrafić z niego korzystać. Ważną sprawą jest również umiejętność wyszukiwania informacji w katalogu podręcznym z którego obecnie coraz rzadziej się korzysta w tradycyjnej, papierowej formie na rzecz wyszukiwania informacji poprzez internet. Umiejętność ta jednak z pewnością przyda się uczniom w przyszłości do poszukiwania informacji podczas dalszej edukacji.
Na zakończenie uczniowie otrzymali zadanie spisania wspólnie jak największej ilości informacji, które zapamiętali z lekcji, aby  przy następnej wizycie w Bibliotece móc je sobie przypomnieć.
                                                                                                                      E.Zamiara


Zbigniew Kołba w Margoninie

"Krioterapia. To warto wiedzieć", pod takim hasłem przebiegało spotkanie w margonińskiej bibliotece ze Zbigniewem Kołba, autorem książki o takim samym tytule. Podczas spotkania autor poruszał tematykę leczenia niską temperaturą. Udzielił słuchaczom cennych wskazówek kiedy niska temperatura leczy a kiedy szkodzi a także podał szczegóły na jakie trzeba zwrócić uwagę podczas trwania zabiegu jak i po jego przeprowadzeniu.
Książkę napisał jako praktyk prowadzący gabinet krioterapii w Olkuszu.
Książka była wznawiana trzykrotnie.
                                                                                                                 E. Zamiara


Dzień Wróżb i Przepowiedni

W dniu 7 grudnia 2016 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Margoninie odbył się Dzień Wróżb i Przepowiedni. Na spotkanie przybyły dzieci z rodzicami, aby wziąć udział w tradycyjnych andrzejkowych zabawach. 


Przygotowano stoiska : miłosny tarot, mowa kwiatów, jaki zawód, miłosne łowisko, gdzie spotkasz swoją miłość, miłosne sentencje, przy których wróżki przepowiadały przyszłość. Spotkanie przygotowano również dla klasy II c Szkoły Podstawowej w Margoninie.
Na kolejne spotkanie zapraszamy w przyszłym roku!

                                                                                                      K. Promińska

czwartek, 8 grudnia 2016

"Walizka dziadka Kazika" w Próchnowie

W dniu 30.11.2016 roku MGBP Margonin Filia w Próchnowie przeprowadziła 2 lekcje biblioteczne pt.: „Walizka dziadka Kazika”. Lekcje poprowadzono przy użyciu stymulatorów a dotyczyły wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Zastosowanie stymulatorów pozwala na efektywne zaangażowanie uczestników zajęć w proces poznawania i tworzenia historii. Uczestnicy kolejno wyjmują przedmioty z walizki i na ich podstawie, niczym detektywi, odkrywają postacie oraz watki z opowieści ukrytej w rekwizytach. Jest to technika uniwersalna, która w przystępny i jednocześnie ciekawy sposób pozwala na przedstawienie wydarzeń historycznych. Stymulatory to jedna z  technik dramy stosowanej wykorzystywana jest podczas pracy z grupami – wspaniale sprawdziła się  w pracy z młodzieżą OHP Próchnowo.
                                                                                                     G.Michalewicz



środa, 30 listopada 2016

4 Urodziny Misia w Próchnowie

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna  w Margoninie filia w Próchnowie dnia 25.11.2016r. Obchodziła 4 urodziny Misia w placówce przedszkolnej w Próchnowie. Dzieci  wraz z opiekunami wspaniale bawiły się ze swoimi Miśkami a zabaw przygotowano wiele , między innymi : kołysanka dla Misia, taniec w maskach Misia, układanie z elementów w kopercie postaci Misia, malowanie farbami głowy Misia. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się książki o Misiach. Po tańcach i śpiewach z apetytem przystąpiono do konsumpcji wspaniałego urodzinowego tortu. Sponsorem tortu był  p. Radny Jerzy Staniewski. Za tort dzieci pięknie sponsorowi podziękowały i zaprosiły na obchody 5 urodzin Misia za rok.
                                                                                                             G.Michalewicz



Zapraszamy na Bożonarodzeniowe Czytanie

Kliknij obrazek, aby powiększyć

wtorek, 29 listopada 2016

czwartek, 24 listopada 2016

4 Urodziny Misia

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie 25 listopada. Pierwszy pluszowy miś powstał w Stanach Zjednoczonych 100 lat temu. Od tego czasu miś stał się towarzyszem dzieci na całym świecie.Inspiracją do jego stworzenia była fotografia przedstawiająca postrzelonego podczas polowania niedźwiadka, którego nakazał uwolnić prezydent Roosevelt.
W dniu 23.11.2016 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Margoninie odbyły się 4 Urodziny Misia. Dla przybyłych gości dzieci przygotowały wierszyki o misiach oraz przeczytały opowiadanie pt. „Uszatek i Pyzatek”. Po występach na dzieci czekały następujące zabawy: „ubieranie misia” przy pomocy kolorowych wydzieranek, dekorowanie tortu, zabawa w „stary niedźwiedź mocno śpi”, a także śpiewanie piosenek. Zajęcia uatrakcyjniły quizy, które obfitowały w wiele ciekawostek z życia prawdziwych niedźwiedzi. Zabawom towarzyszył nasz zaprzyjaźniony miś.

                                                                                                               K. Promińska

 

środa, 23 listopada 2016

"Kotka Milusia" w Próchnowie

Dnia 18.11.2016 roku MGBP Margonin Filia w Próchnowie przygotowała dla przedszkolaków placówki samorządowej w Próchnowie teatrzyk kamishibai  pt.” Kotka Milusia „. Dzieci opowiadały o zwyczajach kotków ,o ich życiu , co jedzą i jakie kotki żyją w ich domach. Po spektaklu dzieci oglądały książeczki o kotkach, które można wypożyczyć w bibliotece w Próchnowie. Opiekunowie zajęli się malowaniem nosków i wąsów kotka na twarzyczkach dzieci. Następnie odbyła się zabawa w „kotka i myszkę „. Zaśpiewano również piosenkę o kotku. Na zakończenie zajęć dzieci kolorowały maski kotka i kolorowanki .Wspaniała zabawa i temat spotkania bardzo spodobał się maluchom .
                                                                                                          G. Michalewicz


Wieczornica poetycko-muzyczna w Próchnowie

„ A jednak po nas coś pozostanie „ wieczornica poetycko – muzyczna przygotowana przez MGBP Margonin Filia w Próchnowie i OHP Próchnowo.
W naszym życiu są dni pełne radości i szczęścia. Ale są też pełne zadumy , kontemplacji i refleksji nad światem, nad samym sobą, nad sensem istnienia, nad przemijaniem. Ten listopadowy wieczór daje nam sposobność, aby w pośpiechu codzienności zastanowić się przez chwilę nad istotą życia i śmierci.
                                                                                                                  G. Michalewicz



czwartek, 17 listopada 2016

Stanisław Srokowski w Margoninie

W poniedziałek gościliśmy w Margoninie Pana Stanisława Srokowskiego, pisarza nagradzanego za różnorodną twórczość literacką, poetę, prozaika, krytyka literackiego, tłumacza, autora sztuk teatralnych, słuchowisk, opracowań, esejów, dzieł publicystycznych, recenzji, wywiadów a przede wszystkim  książek o Kresach. Autor opowiada w nich o cierpieniu, potwornych zbrodniach i istocie ludzkiej pamięci.

 fot. B. Wicher

Na podstawie jednej z nich a mianowicie "Nienawiści" powstał film pt.: "Wołyń".
Zbiór opowiadań "Nienawiść", to książka poruszająca, niezwykle smutna. Pokazuje pełnię okrucieństwa, jakiego dopuszczały się ukraińskie formacje nacjonalistyczne na Polakach, Żydach i Ormianach w latach 1939-1947 na Kresach, odbijające się  jak echo hańbą odwetu. Nienawiść to książka o tamtych czasach, o konflikcie sumienia i dramacie ludzkiej godności a także pamięci. Rzeź pokazana jest z perspektywy jednostkowych tragedii a autor dokłada wszelkich starań aby historie o ludzkich dramatach nie zostały zapomniane. Opowieści te snuje ośmioletni chłopiec, który tam był, widział i słyszał. Pierwszym powodem dla jakiego napisał Srokowski "Nienawiść", jest jego osobista potrzeba uwolnienia się z obrazów, uczuć i koszmarów  a drugim to chęć przypomnienia, nie jątrzenia jak sam zaznacza, lecz przypomnienia historii Kresów. Z tej książki przebija straszna prawda, że w człowieku wystarczy zaszczepić chore idee by w ich imieniu szedł, niszczył i mordował. I nie ma to znaczenia czy jest to wiek XVIII, II wojna światowa, Kresy, Bałkany, Afganistan czy Czeczenia.
Jego najstarszą książką poruszającą tematykę kresową jest powieść pt.:"Repatrianci", która z wielkim trudem i problemami ukazała się w latach 80-tych. To również autor "Duchów dzieciństwa", "Lęku", "Anioła zagłady".  "Ukraiński kochanek", "Zdrada", "Ślepcy idą do nieba" stanowią trylogię, sagę kresową.
Po spotkaniu można było nabyć książki autora i uzyskać autografy.
Stanisławowi Srokowskiemu towarzyszył Mirosław Kowzan autor książki "Krzyż na Perczynie".
Spotkanie odbyło się we współpracy z MGOK w Margoninie.

E.Zamiara

środa, 16 listopada 2016

Spotkanie Klubu Interesującej Książki

W dniu 9 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie Klubu Interesującej Książki. Tematem przewodnim była literatura podróżnicza. Dla uczestników przygotowaliśmy ekspozycję książkową, a także omówiliśmy nowości wydawnicze.
Wśród omawianych książek znalazł się "Dubaj. Prawdziwe oblicze" Jacka Pałkiewicza, "Droga 816" Michała Książka oraz "Lecę dalej. Tanie podniebne podróże" Marzeny Filipczak.
                                                                                                             K. Promińska

Dzień Wróżb i Przepowiedni 30.11.2016

Kliknij obrazek, aby powiększyć

wtorek, 8 listopada 2016

Zbigniew Kołba w MGBP 17.11.2016

MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MARGONINIE, zaprasza na spotkanie ze Zbigniewem Kołba, fizjoterapeutą, autorem książki "Krioterapia. To warto wiedzieć".
Autor będzie poruszał tematykę:

- zakrzepica bezobjawowa, bardzo niebezpieczna, powodująca zawał serca( jakie badania powinny nas ustrzec przed zawałem),
– leczenie niską temperaturą (kiedy niska temperatura leczy a kiedy będzie szkodzić), zwraca uwagę na szczegóły tak ważne podczas, jak i po zabiegu,
– leczenie bezsenności (konkretne informacje z zakresu medycyny chińskiej, które są kapitalnym sposobem relaksu dla zmęczonej psychiki),
– jak wyleczyć zimne stopy, dłonie (zwraca uwagę jak niebezpieczne są zimne stopy na powstawanie chorób nerek),
– czym wyleczyć odór stóp?
– jak wyleczyć wrzody żołądka, dwunastnicy?
– dlaczego brak kolagenu w stawach uniemożliwia ich wyleczenie i jaki produkt spożywczy zawiera przyswajalny kolagen?
– co „zabija” wapń w naszym organizmie? (dlaczego powstaje osteoporoza?)
– związek powstawania żylaków z uszkodzonymi zastawkami w żyłach. Co może być powodem tego stanu?
– przyswajalność witamin i minerałów (kiedy nie są przyswajane?),
– kiedy hormony i enzymy nie są produkowane przez organizm? (np. melatonina jest hormonem odpowiedzialnym za sen).
Porusza temat dlaczego ludzie czują się wypaleni, a także dlaczego minerały, czy witaminy nie są przyswajane przez organizm, pomimo że mogą być zjadane często i stosunkowo dużo.Dlaczego małe ilości hormonu DHEA w starszym wieku może powodować uczucie przygnębienia, wyobcowania?

Książkę napisał jako praktyk prowadzący gabinet krioterapii w Olkuszu.

Książka była wznawiana trzykrotnie.

Spotkanie jest przeznaczone głównie dla ludzi w średnim i starszym wieku.
                                                                                                             E. Zamiara

 Kliknij obrazek, aby powiększyć

Zapraszamy na spotkanie autorskie 14.11.2016

Kliknij obrazek, aby powiększyć

poniedziałek, 31 października 2016

"Ogórek, ogórek, ogórek.." w Próchnowie

W dniu 21.10.2016 roku w filii bibliotecznej w Próchnowie odbyło się spotkanie Koła Najmłodszych Przyjaciół Bohaterów Książek pod hasłem : „Ogórek, ogórek, ogórek – zielony ma garniturek …”  i zrobimy z niego wesoły wagonik. Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Próchnowie z wielką uwagą wysłuchały wiersza J.Brzechwy „ Na straganie” ;”Bajki o ogórku” : zagadki o ogórku , następnie wspólnie zaśpiewaliśmy znaną wszystkim piosenkę o ogórku.


W tak przyjemnej atmosferze zabraliśmy się do pracy, zadaniem było „ zbudowanie „ z ogórka i marchewki wagonika, niektóre ogórki były tak okazałe, że powstały spore samochody.  Smakowite pojazdy „pojechały” z przedszkolakami do ich domów.
                                                                                                                 G.Michalewicz



poniedziałek, 24 października 2016

Zapraszamy na spotkanie!

Kliknij obrazek, aby powiększyć

Kuchenne rewolucje 19.10.2016

W dniu 19 października 2016 odbyło się spotkanie Koła Najmłodszych Przyjaciół Bohaterów Książek. Zaprosiliśmy dzieci, aby zapoznać je z zasadami zdrowego odżywiania.
Na początek przygotowaliśmy scenkę opartą na opowiadaniu Gilberta Delahaye "Martynka i 40 kuchcików",  która przedstawiała zasady bezpieczeństwa w kuchni, a także sposoby odróżniania żywności świeżej od tej nienadającej się do spożycia.
Kolejnym etapem spotkania była prezentacja multimedialna pt. "Zdrowe czy niezdrowe?", którą wsparliśmy ciekawostkami na temat prezentowanych warzyw, owoców i innych produktów spożywczych.
Po prezentacji przystąpiliśmy do przygotowania smacznej i zdrowej sałatki owocowej.
                                                                                                                       K. Promińska
                                             
fot. N. Ptakowska

piątek, 14 października 2016

Lekcja biblioteczna w Radwankach

Uczniowie klasy IV uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, podczas której zapoznali się z podziałem literatury, klasyfikacją książek oraz układem książek na pólkach w bibliotece. Celem lekcji bibliotecznej było poznanie przez uczniów terminów i pojęć związanych z biblioteką i książką. Na zakończenie dzieci rozwiązywały sprawdzającą krzyżówkę dotyczącą poznanych na lekcji pojęć.
W tym dniu ogłoszony został dla klasy IV konkurs czytelniczy, który będzie trwał do końca grudnia. Każdy uczestnik konkursu zobowiązany jest do założenia zeszytu, w którym umieści informację o przeczytanych książkach. Ich ilość i jakość będzie punktowana i zadecyduje o zwycięstwie.
Działania przeprowadzono w ramach Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa.
                                                                                                                    

                                                                                                                           E.Zamiara

Dzień Głośnego Czytania

Klasy drugie przybyły do Biblioteki w Radwankach dzień później niż przedszkolacy aby uczestniczyć w Dniu Głośnego Czytania. Każda klasa osobno usłyszała opowiadanie M. Strzałkowskiej pt.: "Zielony i Nikt" należące do kanonu ich lektur. Po wysłuchaniu opowiadania uczniowie odpowiadali na pytania związane z jego treścią. Na koniec wizyty została ustalona data czytania kolejnej lektury.
Głośne czytania od lat przeprowadzane są w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
                                                                                                                  E.Zamiara




Dzień Głośnego Czytania

W trakcie trwania Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Bibliotekę w Radwankach odwiedziły zaproszone kolejno przedszkolaki z paniami J.Serwą i A. Zaborowską. 
Starszaki wysłuchały opowiadania "Tupcio Hrupcio jest kłamczuszkiem" autorstwa B. Badowskiej a następnie narysowały swoje wyobrażenie kłamstwa.
Maluchy natomiast wysłuchały bajki "Królewna Lenka czeka na wróżkę" A.Krelli-Moch jak również "Wyliczanki. Wiersze o liczbach" i "Zagadki - wierszyki dla dzieci", utwory napisane przez A. Edyk-Psut.  Dzieci dobrze się bawiły i czekają na kolejne zaproszenia na głośne czytania bajek.
Głośne czytania od lat przeprowadzane są w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

                                                                                                                   E.Zamiara


wtorek, 11 października 2016

„Czym skorupka za młodu…”

Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. W dniu 7.10.2016 roku MGBP Margonin Filia w  Próchnowie gościła w swoich progach grupę przedszkolaków wraz z opiekunkami. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami i zapoznać się z biblioteką.  Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla dzieci.
Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały. Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci dowiedziały się , jak należy dbać o książki. Spotkanie odbyło się w radosnej i pełnej uśmiechów atmosferze, umożliwiło dzieciom bezpośredni kontakt z książką.
Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy
i wizytówką z godzinami otwarcia biblioteki oraz listem adresowanym do rodziców, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do biblioteki i wypożyczy książeczki.

                                                                                                                G. Michalewicz

poniedziałek, 3 października 2016

„Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Margoninie 29 września odbyło się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kołbą, autorem takich książek jak: „Krioterapia”, „To warto wiedzieć” czy „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. To właśnie tej ostatniej poświęcone było spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Lipin i Margonina.




„Znajdź mnie i kiedyś odwiedź” to książka, która pozwala dziecku uczyć się bawiąc. Autor w zabawny sposób mówił o dwuznaczności nazw miejscowości na mapie Polski, uświadamiając najmłodszym zagadnienia z dziedziny geografii. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały naszego gościa a na koniec mogły zadawać pytania, co z ochotą czyniły.


Po spotkaniu książka, będąca już w naszej bibliotece szybko zniknęła z półki.

Spotkanie zorganizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
                                                                                                                             E.Zamiara

Dodatkowe środki finansowe w 2016 roku dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Margoninie

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Margoninie otrzymała dofinansowanie na zakup książek ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” w wysokości 10619,- zł. 
 
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020. W ramach Programu zdefiniowany został Priorytet 1 „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych”, który „został stworzony z myślą o wzmocnieniu aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacji zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.


„Program jest elementem polityki bibliotecznej resortu kultury w zakresie kształtowania księgozbiorów bibliotek oraz wsparcia samorządów w finansowaniu zakupów nowości dla tych instytucji, a jednocześnie zmotywowania ich do systematycznego dbania o biblioteki samorządowe, ponoszenia kosztów związanych ze wzbogacaniem ich zasobów zgodnie z potrzebami środowiskowymi i standardami w tym zakresie”.


„Celem Priorytetu, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w latach 2016-2020, jest zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek, wzrost dostępności książek, czasopism, multimediów, wydawnictw nutowych i kartograficznych w zbiorach bibliotek publicznych.” Operatorem Priorytetu jest Biblioteka Narodowa.


„Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
                                                                                                                          
E.Zamiara                                                                                                                                              





poniedziałek, 19 września 2016

Zaczarowany Świat Baniek Mydlanych w Próchnowie

Dnia 16.09.2016 r. MGBP W Margoninie Filia w Próchnowie  przygotowała  wiersze i opowiadania o bańkach mydlanych i tęczy. Skorzystano z tekstów J.Mróz-Cieślik „Bańki mydlane” , S.Marszaka „Bańka mydlana” , M.Konopnickiej „Tęcza” , K.Śladowski „Tęcza” i opowiadania „Tęcza w kropli wody” H.Zdzitowieckiej .  Dzieci otrzymały kolorowanki  - piękną tęczę i bańki.
Zajęcia zakończono w plenerze wspólnym puszczaniem baniek.  

                                                                                                           G. Michalewicz


czwartek, 7 lipca 2016

Agata Widzowska-Pasiak w Margoninie

Jeszcze przed rozpoczęciem wakacji dzieci ze SP w Margoninie z kl.IIc Pani Barbary Bukowskiej spotkali się z Panią Agatą Widzowską - Pasiak autorką opowiadań, tekstów piosenek i scenariuszy przedstawień dla dzieci. Pani Widzowska napisała ok.20 książek dla dzieci wśród których są m.in.: "Bitelsiaki", "Co uciął Gucio", "Zwierzęta i ich mamy", "Bajeczki dla synka i córeczki", "Dreptak i pępek świata", "Myszka Precelka", "Pokłóciły sie poetki o pietruszkę i skarpetki", "Koń na receptę". 
Dzieci uczestniczące w spotkaniu mogły zobaczyć projekt powstającej książki na dużych kartonowych planszach z tekstem  autorki i ilustracjami wykonanymi przez artystę, zanim znajdzie się na półkach księgarskich w postaci papierowej książki czy audiobooka.
Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały od Pani Agaty wiersz z autografem a Biblioteka w Margoninie wpisy autorskie do dwóch książek. Zachęcamy zatem do wypożyczania i zapoznania się z wpisami. Spotkanie z Agatą Widzowską-Pasiak odbyło się dzięki WBPiCAK w Poznaniu.

                                                                                                                      E.Zamiara



poniedziałek, 20 czerwca 2016

Odjazdowy Bibliotekarz

18 czerwca 2016 r. odbył się rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz, organizowany przez nas po raz drugi. Tegorocznym celem rowerzystów była filia MGBP w Próchnowie.

0 10.00 spotkaliśmy się przy siedzibie MGBP w Margoninie po czym wyruszyliśmy do Próchnowa drogą prowadzącą przez Młynary i Margońską Wieś.

Chwila odpoczynku przy Zaklętej Karczmie była okazją do zapoznania się z legendą opowiadającą historię głazu.


Dalsza droga zaprowadziła nas do celu, gdzie czekało na nas ognisko, poczęstunek i losowanie nagród wśród których znalazły się: bilety na koncert Urszuli, karnety na zjeżdżalnie wodne, karnety na narty wodne, bony do zrealizowania na usługi fryzjerskie, gastronomiczne oraz artykuły dekoracyjne. Dodatkowo każde dziecko otrzymało tygodniowy karnet na zjeżdżalnie wodne.


Za przygotowanie nagród i pomoc w organizacji rajdu serdecznie dziękujemy: Urząd Miasta i Gminy Margonin, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Margonin Piotr Ścibura, Radny Rady Miasta i Gminy Margonin Jerzy Staniewski, Salon fryzjerski AS Agnieszka Orwat, Mała Gastronomia Andrzej Meliński, Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Próchnowie, Ośrodek Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Margoninie, Pizzeria LEON, Tupperware Izabela Lupa-Ćwirko, Kwiaciarnia u Kamili Kamila Wikariusz, Salon fryzjerski MAGDA Magdalena Burzyńska, Bank Spółdzielczy w Chodzieży, Józef Lupa, Monika Szuniewicz, Restauracja KOMFORT, Jacobs Douwe Egberts Pl Sp z o.o., Drogeria APE.

Podziękowania składamy również policjantom z Komisariatu Policji w Margoninie za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem.
                                                                                                            K. Promińska
                                                                                                   

wtorek, 24 maja 2016

Kontakt

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna
w Margoninie

adres: ul. Polna 6, 64-830 Margonin
telefon dyrektor: 672846086
telefon wypożyczalnia: 515847191
e-mail dyrektor: dyrektor@biblioteka.margonin.pl
e-mail wypożyczalnia: biblioteka@biblioteka.margonin.pl



Filia w Radwankach

adres: Radwanki 30B, 64-830 Margonin
telefon: 672835603
e-mail: radwanki@biblioteka.margonin.pl





Filia w Próchnowie

adres: Próchnowo 26, 64-830 Margonin
telefon: 672153234
e-mail: prochnowo@biblioteka.margonin.pl





Filia w Lipinach

adres: Lipiny 40, 64-830 Margonin
telefon: 512262411

poniedziałek, 23 maja 2016

Odjazdowy Bibliotekarz już 18 czerwca!

Zachęcamy wszystkich miłośników wycieczek rowerowych do wzięcia udziału w rajdzie Odjazdowy Bibliotekarz. Tym razem odwiedzimy bibliotekę w Próchnowie. Dzięki naszym sponsorom przewidujemy atrakcyjne upominki!

Kliknij obrazek, aby powiększyć



Trasa przejazdu
 Kliknij obrazek, aby powiększyć

Dzień Mamy w bibliotece w Margoninie

18 maja odbyło się spotkanie Koła Najmłodszych Przyjaciół Bohaterów Książek pod hasłem "Dzień Mamy". Dzieci wysłuchały opowiadania G. Delahaye pt. "Martynka i Dzień Mamy" przedstawiającego perypetie rodzeństwa przygotowującego prezent dla Mamy, po czym odpowiadały na pytanie za co kochają swoją Mamę. W dalszej części przygotowano zabawę polegającą na odszukaniu swojej Mamy z zakrytymi oczami. Dzieciom poszukiwania udały się bezbłędnie, tak więc sprawdzono również jak poradzą sobie Mamy :) Na zakończenie dzieci przygotowały piękne laurki, które poczekają na oficjalne wręczenie do 26 maja.
Na kolejne spotkanie Koła zapraszamy we wrześniu.
                                                                                                             K. Promińska

Powiatowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja jest Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek zapoczątkowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku.
Tegoroczne obchody Powiatowego Dnia Bibliotekarza odbyły się 13 maja w Margoninie. Na zaproszenie dyrektora biblioteki Ewy Zamiara udział w uroczystości wzięły bibliotekarki i bibliotekarze powiatu chodzieskiego, instruktorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, jak również władze samorządowe gminy Margonin i powiatu chodzieskiego.
Część artystyczną zaprezentowały dzieci z klasy I b i I c Szkoły Podstawowej pod kierunkiem pani Wioletty Cierniak i Grażyny Głąb.                                                                                                                K. Promińska

środa, 18 maja 2016

W czerwcu zapraszamy na spotkanie Klubu Interesującej Książki

Kliknij obrazek, aby powiększyć

Czytelnia internetowa

W bibliotece w Margoninie umożliwiamy:
- dostęp do 3 stanowisk komputerowych z szerokopasmowym Internetem,
- podłączenie własnego komputera do sieci bezprzewodowej
Ponadto:
- możliwość wydruku A4 w cenie:
czarno - biały: 0,20 zł
tekst kolorowy: 0,50 zł
tekst z ilustracją kolorową: 1,50 zł
ilustracja kolorowa na całej stronie: 3,00 zł

- możliwość bezpłatnego scanowania dokumentów max. format A3.



W Radwankach:
- dostęp do 4 stanowisk komputerowych z szerokopasmowym Internetem,
- podłączenie własnego komputera do sieci bezprzewodowej
Ponadto:
- możliwość wydruku A4 w cenie:
czarno - biały: 0,20 zł
tekst kolorowy: 0,50 zł
tekst z ilustracją kolorową: 1,50 zł
ilustracja kolorowa na całej stronie: 3,00 zł



W Próchnowie:
- dostęp do 3 stanowisk komputerowych z szerokopasmowym Internetem,
- podłączenie własnego komputera do sieci bezprzewodowej
Ponadto:
- możliwość wydruku A4 w cenie:
czarno - biały: 0,20 zł
tekst kolorowy: 0,50 zł
tekst z ilustracją kolorową: 1,50 zł
ilustracja kolorowa na całej stronie: 3,00 zł



W Lipinach:
- dostęp do 1 stanowiska komputerowego z szerokopasmowym Internetem
- podłączenie własnego komputera do sieci bezprzewodowej
Ponadto:
- możliwość wydruku A4 w cenie:
czarno - biały: 0,20 zł.