wtorek, 30 października 2018

Najbardziej rozpoznawalne głosy w Polsce czytały teksty z Antologii Niepodległości w Margoninie...
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Margoninie zaprosiła do czytania tekstów
z Antologii Niepodległości najbardziej rozpoznawalne głosy w Polsce: Krystynę Czubównę, Tomasza Kozłowicza, Jarosława Łukomskiego i Zbigniewa Moskala.
To głosy znane nam z audiobooków, filmów, słuchowisk, dubbingów itp.
Mamy nadzieję, że to wydarzenie przyczyniło się do godnego uczczenia jubileuszu 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości,
poprzez udział w nim osób, które cenią sobie piękno języka ojczystego.
Spotkanie odbyło się w dniu 28 października i można było wysłuchać interpretacji wybranych tekstów z Antologii Niepodległości w wykonaniu "mistrzów". Wsłuchiwaliśmy się w  następujące teksty: Cyprian Kamil Norwid “Moja piosenka II”, Maria Konopnicka “Pieśń o domu”, Adam Mickiewicz “Do matki Polki”, Krzysztof Kamil Baczyński “Mazowsze”, Jan Paweł II “Homilia w czasie Mszy św.na Placu Zwycięstwa” (Warszawa, 2 czerwca 1979), Czesław Miłosz “W Warszawie”, Adam Mickiewicz “Pan Tadeusz ks. XII (koncert Jankiela, fragment), Zbigniew Herbert “Raport z oblężonego miasta”, Roman Dmowski “Myśli nowoczesnego Polaka”(Wstęp), Stefan Żeromski “Przedwiośnie”(fragment o “szklanych domach”), Leopold Staff “Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą”, Alojzy Feliński “Boże, coś Polskę”.
Wydarzenie to było trzecim w ramach projektu "100 lat niepodległej Polski", dofinansowanym przez Fundację PZU, a realizowanym przez margonińską Bibliotekę.

Ewa Zamiara