poniedziałek, 4 września 2017

Narodowe Czytanie 2017

                                               Narodowe Czytanie 2017 w Margoninie
Margonińska Biblioteka zgłosiła swoje uczestnictwo w Narodowym Czytaniu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i tym samym nasza inicjatywa objęta została Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Z tej też okazji otrzymaliśmy okolicznościową pieczęć z tegorocznej edycji Narodowego Czytania i mogliśmy uzyskać pamiątkowe stemple z tego wydarzenia.

"Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.  W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach."

Lekturą na Narodowe Czytanie 2017 było  "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, które drogą głosowania zostało wybrane przez internautów spośród czterech propozycji.Wybrana lektura ogłoszona została przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Dudę już w lutym, podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
W Margoninie czytaliśmy fragmenty dramatu z podziałem na role. Do czytania "Wesela" zaprosiliśmy radnych Miasta i Gminy Margonin z Burmistrzem Januszem Piechockim na czele.
W roli Dziennikarza i Poety usłyszeliśmy Burmistrza Miasta i Gminy Margonin Janusza Piechockiego; w roli Racheli i Czepcowej usłyszeliśmy Radną  Barbarę Konczak; w roli Maryny i Radczyni Radną Teresę Kożlarek; w roli Gospodyni i Stańczyka Radną Danutę Strychalską; w roli Zosi i Chochoła Radną Arletę Wegner; w roli Panny Młodej, Haneczki oraz Isi Radną Jolantę Zmudzińską; w roli Kaspra, Gospodarza i Kuby Radnego Wojciecha Janowiaka; w roli Pana Młodego, Czepca i Jaśka Radnego Jerzego Staniewskiego.

Dziękujemy zaproszonym gościom, którzy wcielili się w role bohaterów dramatu: Januszowi Piechockiemu, Barbarze Kończak, Teresie Koźlarek, Danucie Strychalskiej, Arlecie Wegner, Jolancie Zmudzińskiej, Wojciechowi Janowiakowi, Jerzemu Staniewskiemu a także Pani Teresie Łukasiewicz za wybór fragmentów do odczytania oraz notkę o "Weselu" i Wyspiańskim, Panu Robertowi Kłosowskiemu za oprawę muzyczną wydarzenia oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznej akcji Narodowego Czytania.

Ewa Zamiara