czwartek, 31 października 2019

Mirosława Prywer, Barbara Tylman, Bogusław Chmiel w margonińskiej Bibliotece…


We wtorek gościliśmy przedstawicieli Związku Literatów Polskich Oddziału Poznańskiego, którzy w “pigułce” zaprezentowali nam swoją poetycką twórczość. W spotkaniu z trójką poetów brała udział młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Margoninie oraz osoby dorosłe.

Pierwsza zaprezentowała swoje wiersze Pani Mirosława Prywer, która przekazała słuchaczom garść informacji o sobie a następnie czytała wybrane z kilku tomików wiersze.

Następnie prezentowała swoją twórczość Pani Barbara Tylman. Poza krótką informacją o sobie

i czytaniu wierszy, wybrała też do przeczytania fragment swojej prozy.

Trzecim twórcą czytającym swoje wiersze był Pan Bogusław Chmiel. Krótka wzmianka o sobie na początku wystąpienia pozwoliła zebranym na dopełnienie całości; osoby-poezji.

Czy krótka charakterystyka swojej osoby mogła być w zgodnej relacji z charakterystyką wierszy zapisanych na papierze? Czy wiersze przeczytane przez ich “rodzicieli” tak samo zabrzmiałyby

w ustach innych? Czy ich treść jest tożsama z tym co autor chciał przekazać?  Poezja jest tajemniczą ale niekiedy bardzo oczywistą rzeczywistością. O tym mogli przekonać się uczestnicy tego poetyckiego spotkania. Młodzież ze swojej strony przeczytała wybrane wiersze trójki poetów, która ze skupieniem przysłuchiwała sie własnym słwom wydobywających sie z ust młodych ludzi. Uczestnicy spotkania otrzymali od Pani Barbary Tylman wydrukowane na kartkach wiersze z autografem. Jak wspomniała, po złożeniu mogłyby stanowić mały tomik wierszy.

Biblioteka otrzymała od każdego z gości pamiątkowe tomiki wierszy z dedykacją dla czytelników. Bardzo dziękujemy a czytelników zachęcamy do wypożyczania!

            Spotkanie z poetami w Margoninie było jednym ze spotkań, które odbyły się w powiecie chodzieskim za sprawą grantu otrzymanego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w związku z organizacją 42 MIĘDZYNARODOWEGO  LISTOPADA POETYCKIEGO a  spotkania w bibliotekach odbywały się pod wspólnym hasłem: NIE TYLKO KLASYCY.  POEZJA TWÓRCÓW WIELKOPOLSKI  a celem spotkań było upowszechnianie poezji poprzez kontakt z jej twórcami.         

Ewa Zamiara