sobota, 10 października 2015

Zbigniew Masternak w Margoninie

W piątek w naszej Bibliotece gościliśmy Zbigniewa Masternaka, dramaturga, prozaika, autora scenariuszy filmowych ("Samo życie", "Świat według Kiepskich") i wielkiego miłośnika piłki nożnej, który spotkał się z grupą gimnazjalistów.
Podczas spotkania młodzież dowiedziała się o filmie "Księstwo", który powstał na podstawie cyklu książek Masternaka: "Chmurołap", "Niech żyje wolność", "Scyzoryk" a wyreżyserował go A.Barański. Światowa premiera filmu odbyła sie w 2011 r., w Karlowych Warach.
W ubiegłym roku ukazała się kolejna księga cyklu autobiograficznego: "Nędzole", która oparta jest na osobistych doświadczeniach autora i ukazuje życie Polaków na emigracji a tę książkę z kolei zamierza sfilmować Krzysztof Zanussi. Dodać trzeba, że książki Masternaka tłumaczone są na wiele języków, co utwierdza nas w przekonaniu, że należy on do interesujących autorów młodego pokolenia.
Opowiadał też o swojej futbolowej pasji (jest kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej a także Mistrzem Polski w piłce błotnej), o osiągnięciach i porażkach.
Młodzież dowiedziała się jaka rzesza ludzi jest potrzebna aby powstał film i jak pisze się scenariusze filmowe, do czego na koniec spotkania serdecznie zachęcał.
MGBP w Margoninie wzbogaciła się o 5 książek (w tym 4 audiobooki), które otrzymaliśmy z dedykacją od autora. Zachęcamy do wypożyczania!


                                                                                                                                E.Zamiara