środa, 8 marca 2017

Marta Fox w Margoninie

Gościliśmy w naszej margonińskiej Bibliotece Martę Fox autorkę poczytnych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przyjechała do nas z Katowic, gdzie mieszka od urodzenia. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w liceum, bibliotekarka i dziennikarka.


Wydała ponad 40 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje), jej poezja tłumaczona była na języki: niemiecki, portugalski, hiszpański, angielski, francuski.
Otrzymała Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej – Statuetka Miedzianego Amora: 1989 – proza i 1994 – poezja.
Za książkę "Zdarzyć się mogło. Zdarzyć się musiało. Z Wisławą Szymborską spotkanie w wierszu" otrzymała nagrodę XX Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Jej powieści zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY w konkursie "Książka Roku" 1995 i 2000. Była dwukrotnie stypendystką Ministerstwa Kultury.
2004 – Złoty Telefon – honorowe odznaczenie "Niebieskiej Linii" – Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie, za książkę "Coraz mniej milczenia";
2006  Zasłużony dla Kultury Polskiej;
2013  Nagroda Narcyza;
2013  Nagroda Hanysa za twórczość literacką;
2014  Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za osiągnięcia w literaturze;
2015  Nagroda Humanitas Kobieta;
2016  Plebiscyt Dziennika Zachodniego. 50 najbardziej wpływowych kobiet. Miejsce 9.
Otrzymała tytuł baronowej od Polskiego Ruchu Monarchistycznego.
Do Margonina przyjechała na spotkanie z młodzieżą gimnazjalną. Autorka czytała fragmenty wybranych powieści aby zainteresować tych którzy nie czytali jeszcze żadnej z jej książek ale i po to aby wywiązała się dyskusja. W swoich książkach porusza bowiem tematy związane z okresem dojrzewania emocjonalnego a także tematy będące często tabu. "Coraz mniej milczenia" napisała na podstawie autentycznych relacji, zajmując się w niej zaburzonymi związkami między dorosłymi, opiekunami i ich dziećmi bądź wychowankami oraz wpływem takiej więzi na późniejsze dojrzałe już życie.Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że jeśli w ciągu 3 miesięcy po ukazaniu się książki drukiem sprzeda się ona w nakładzie 5000 egzemplarzy, to zaliczana jest do bestsellerów. Wiele jej powieści takie miano uzyskało.  Autorka przedstawiła zebranym najnowszą książkę pt.: "Idol". Postaramy się zakupić ją do biblioteki aby była dostępna dla zainteresowanych.


Na koniec po zadawanych pytaniach i uzyskanych odpowiedziach zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
Zapraszamy po więcej informacji na stronę internetową autorki: www.martafox.pl
                                                                                                               E. Zamiara